Cast Ajansları

Cast Ajanslar Başvuru Sürecinde Ücret Alır Mı?

Cast ajans firmaları her ne kadar kişi kataloglarını arttırmak adına birçok çalışma düzenlemekte olup oldukça fazla alım yapmalarına karşın. Cast ajans başvuru süreci içerisinde olan kişiler başvuru yapmadan önce cast ajansların bu başvurular içerisinde ücret alıp almadıklarını merak ederler. Bu sebeple başvuru yapmaktan vazgeçebilmektedirler. Ancak cast ajanslar başvuru süreci içerisinde başvuru için herhangi bir evrak ücreti istemezler. Bu sebeple böyle bir talepte bulunan cast ajans adı altında yer alan dolandırıcılardan uzak durulması gerekmektedir. Başvuru formu doldurulmadan önce başvuru yapacak kişilerin kısa bir araştırma yaparak şart ve koşullarını kendilerine en uygun buldukları ajanslara başvuru yapmaları daha doğru olacaktır.

 

Cast ajanslar taraflarına yapılan başvuruları değerlendirmeye alırken kişilerin uzun ya da kısa, şişman ya da zayıf vücut hatlarına sahip, yaşlarının büyük ya da küçük, eğitim durumlarının olup olmadığı gibi durumlara bakmaksızın herhangi bir engeli bulunmayan herkesin başvurularını kabul etmektedirler. Bunun sebebi ise projelerin oldukça fazla olmasından kaynaklı olarak sürekli yeni projeler yaratmaları ve bu projeler için proje sahibi müşterilerin cast ajanslarına başvurarak bu açığı cast ajanslarının kişi kataloglarından tamamlamaya çalışmaktadırlar. Cast ajans başvuru sağlandığı takdirde sadece iş sahibi olmak değil aynı zamanda kişinin en yatkın olduğu proje türüne göre yönlendirilerek bu alanda daha kalifiye olmaları açısından eğitimler ve yönlendirmeler sağlarlar.

Cast ajanslar bu başvuruları değerlendirmeye aldıktan sonra başvuru değerlendirmesi onaylanan kişileri ajanslarına davet ederek kayıt işlemlerini yapmalarını isterler. Cast ajans başvuru değerlendirmesi olumlu olmasına karşın kayıt işlemlerini yaptırmayan kişiler cast ajansların kayıtlı üyesi olarak anılmaz ve kişi kataloglarında yer almazlar. Bu sebeple yeni gelen projeler için proje sahibi müşterilere de sunulmazlar. Cast ajanslar bu kayıtlar sonrasında kişileri gerek kendi bünyelerinde gerek ise anlaşmalı oldukları profesyonel fotoğrafçılar ya da profesyonel stüdyolar ile çekimleri gerçekleştirilmekte olup bu profesyonel çekimlerin ücretleri üyenin kendisine ait olmaktadır. Çekim ücretleri bir defaya mahsus alınmakta olup herhangi bir sebep belirtmeksizin ücret talep eden kişilerden uzak durulmalıdır.