Cast Ajansları

Cast Ajanslar Ve Dizi Ajansları

 

Diziler, günlük hayatımızda büyük önem taşıyan, büyük kitlelere hitap edip aile bağlarını kuvvetlendiren, çoğu zaman halkın yanlışlarına değinip doğruları gösteren, kimi zaman güldürmeye kimi zaman düşündürmeye iten, bölümlük ve sezonluk olarak ne kadar çekileceği belli olmayan kesitlerdir.

Bu noktada halkın bu kadar çok bağımlısı olduğu ve sezon içinde izlenme oranına göre kaç sezon süreceği belli olmayan bu projelere gerek figüran gerek başrol oyuncusu olarak birçok oyuncuya ihtiyaç duyulur. İşte bu ihtiyaçları karşılamak için cast ajanslar yine cankurtaran görevi görüp, bu dizilere oyuncu temini için yardımcı olmaktadırlar.

Cast ajansların hemen hepsi her proje için oyuncu sağlarken kimi ajanslar oyuncu kartelinin genişliği ve daha önceki oyuncu seçmelerinde sağladığı başarıyla dizi sektörünün ilk başvurulduğu yerler haline gelmektedir. Bu noktada bu cast ajanslara dizi ajansları da denmektedir. Diğer ajanslardan farklı olarak yapılan deneme çekimleri içinden doğruyu bulma, gelen oyuncuları iyi tahlil edip kategorize etme ve bu kategorizasyon işleminden sonra dizilerin aranan yüzünü keşfedip gelen projelere daha çok ve daha uygun oyuncu sağlaması açısından önem taşır.

Cast ajans başvuru formu dolduran her birey görüşmeye çağırılıp deneme çekimleri yapılır. Bu çekimlerden sonra fiziksel özelliklerinin de bulunduğu bir dosyası olan oyuncu modelleri dizi, film, sinema, reklam, dergi kapağı, reklam katalogları gibi çekimler için yapılacak projede yer alması istenen özellikte ise cast ajans projeyle oyuncu veya oyuncu adayları için köprü oluşturup bağlantı ve anlaşmaları sağlar.

Dizi ajanslarının bir avantajı da bu kadar çok projenin bulunması her kanalın sezonluk en az 2 veya 3 projesinin bulunması ve her bölümde kemik kadro dışında yardımcı oyuncu ve figüranlara ihtiyaç duyması, oyuncu olmak isteyen bireylerin önünü açmakta ve bir projede küçük veya büyük bir yer edinmesini kolaylaştırmaktadır. Öte yandan cast ajanslarının model kartelinin geniş olması dizi sektörünün de ileriye taşınmasına, yeni yüzler ve yeni yetenekler keşfetmesine olanak sağlayıp, bölüm içi bir sahnede tamamlamak için gerekli yardımcı oyuncu veya figüranları temin etmekte işini kolaylaştırır.

kaynak: http://www.eniyicastajanslari.com/oyunculuk-secimlerinde-yonetmenleri-payi/