Cast Ajansları

Cast Ajanslarına Başvuru Yapabilmek İçin Neler Yapılmalı?

Televizyon önünde yer almak isteyen kişilerin işlerinde profesyonel olmuş bir ajansla çalışmaları gerekmektedir. Profesyonelleşmiş cast ajansları kadrolarında bulunan kişilere pek çok avantaj yaratmaktadır. Mesleki eğitimlerden yönlendirmelere, yönlendirmelerden tavsiyelere kadar kendine yer bulan bu avantajlardan faydalanmak içinse cast ajans başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Cast Ajanslarına Başvuru İçin Yapılması Gerekenler

Kişiler öncelikle cast ajansının hangi alanına kayıt olacaklarının kararını vermek zorundadır. Cast ajansları; oyunculuk, mankenlik ya da fotomodellik gibi birbirinden değişik alanlarda hizmet vermektedir. Başvurulmak istenilen alan belirlendi ise başvuru yöntemi seçilmelidir. Cast ajanslarına başvurmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlki ajansa giderek bir başvuru formu doldurmaktır. Cast ajanslarına başvuru yapabilmek için kullanılan ikinci yöntemi ise online sistem oluşturmaktadır. Teknolojinin gelişmesi sonrasında her cast ajansı kendine özel bir internet sayfası oluşturmuştur. Oluşturulan internet sayfalarında ise başvuru formları bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü ajanslara başvuru yapabilmek için illa ki o ajansın bulunduğu ile gitmek kavramı ortadan kalkmıştır. İnternet üzerinden yapılan başvurular da yetkililer tarafından dikkatle incelenmektedir.

Cast ajans başvuru yapabilmek için seçilen yöntemden sonra ajansın başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formlarında ajanslar; isim, soy isim, boy, kilo, adres gibi bir takım bilgiler istemektedir. Ayrıca bu aşamada iletişim bilgileri ve bireylerin fotoğrafları da talep edilmektedir. Bireylerin değerlendirmeye girebilmeleri için istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir. Bununla birlikte değerlendirmeden geçebilmenin en önemli unsurlarından birini başvuru formuna eklenen fotoğraflar oluşturmaktadır. Formdaki fotoğraflar yakın zamanda çekilmiş ve kişilerin yüz hatlarını, fiziki özelliklerini bire bir yansıtan özelliklere sahip olmalıdır. Ancak bu kriterlere uyan fotoğraflar bireylerin ajansa kayıt yaptırmasını kolaylaştırmaktadır.

Cast ajans başvuru yapmak için gerekli olan formun doldurulup ajansa gönderilmesinden sonra bireyler başvuru işlemlerini sone erdirmiş olmaktadır. Bu aşamadan sonra başvuruların ajansta bu işten sorumlu kişiler tarafından incelenmesini beklemek kalmıştır. Bazı durumlarda ajans yetkilileri başvurulara hemen yanıt vermektedir. Fakat bazen aşırı yoğunluktan ötürü geri dönüş zamanları uzamaktadır. Cast ajanslarına başvuru yapan kişilerin sabırlı olmaları onlara fayda sağlamaktadır.