Cast Ajansları

Cast Ajanslarının Senaristler İçin Önemi

Dizi, film, model ihtiyacı ve her türlü organizasyona gerekli eleman teminini yerine getiren ve piyasanın tüm oyuncu ihtiyaçlarını karşılayan cast ajansları senaristler için de büyük bir önem arz eder. Oyuncu olmak isteyenlerin başvurularını yaptıkları ve başarılı bir projede yer almak isteyenler ilk olarak cast ajanslarına kayıt yaptırırlar. Buralara kayıt yaptıran kişiler çektikleri fotoğraflar ve videolar sayesinde incelenir ve çekilecek olan projelerde yer almak için davet edilirler. Sistematik bir olay söz konusudur. Yapımcılar, yönetmenler, senaristler cast ajanslarında bulunan set cartlarla oyunculuk yapmak isteyenleri incelerler, oyuncu olmak isteyenlerde cast ajanslarına başvuruda bulunurlar. İki kişinin arasında köprü görevi gören cast ajansları özellikle beyazperde ve dizi camiasında büyük bir öneme sahiptir.

Senaristler yazmış oldukları hikâyelerde oynaması gereken karakterlerin canlandırılması için oyunculara ihtiyaç duyarlar. Bu oyuncu ihtiyaçlarını genel anlamda cast ajanslarında temin ederler. Oynanacak karakterin, özellikleri ve tipinin büyük bir önem arz ettiği senaristler oyuncu seçiminde dikkatli davrandıklarından dolayı cast ajanlarının kendilerine sundukları set cartları özenle incelerler ve kafalarında belirledikleri belirli filtrelerle oyuncu arayışı yaparlar. Bu seçimlerin arasında sizin olmanız büyük bir ihtimaldir. Çünkü bu işlemi sadece bir tane senarist sadece bir proje için yapmamaktadır. Bu işlemi cast ajansları tüm yapımcılara, yönetmenlere ve senaristlere sunarlar ve böylelikle gerekli oyuncu ihtiyacı ve ya yeni yüz arayışlarının karşılıklarını alırlar.

Projelerde yer almak ve başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız cast ajanslarının sunmuş olduğu bu olanaklardan faydalanmalı ve köprü görevinde olan cast ajanslarının oluşturduğu köprüden geçmeniz gerekir. Diğer türlü nasıl bir şekilde oyuncu olabilirsiniz bilemiyorum. Ya bu sektörde oldukça tanınmış bir tanıdığınızın olması ve size referans olması gerekir, ya bir güzellik yarışmasında Türkiye birincisi olmanız gerekir, ya da bu alanla ilgili üniversitede bir bölüm okumuş olmanız ve yine de bir çevre edinmiş olmanız gerekir. Sinema televizyon bölümü, ya da kesinlikle konservatuar bölümünden mezun olmanız gerekir. Aksi taktirde hiçbir eğitiminizin ve tecrübenizin bulunmadığını düşünecek olursak oyuncu olmak için cast ajanslarından başka daha iyi bir yol bulunmamaktadır.

Kaynak: http://www.dizifilmajanslari.com/kaliteli-bir-cast-ajans-firmasi-ile-calismanin-artilari/