Oyuncu Ajansları

Diziler İle Cast Ajansları Arasındaki İlişki

Oyunculuk, modellik, manken ya da fotomodellik herkesin hayallerinde gelmek istediği bir meslek haline dönüşmüştür. Cast ajansları ise kişilerin bu hayallerini gerçekleştirme konusunda yapımcılar ile oyuncular arasında köprü görevini üstlenmektedir. Her gün yeni bir televizyon dizisinin ya da sinema filminin çıkmasıyla beraber oyunculuk ihtiyaçları da artmaktadır. Dizilerde oyuncu olmak isteyen kişiler her gün bu ajanslara başvuru yaparak ajans yetkilileri tarafından keşfedilmeyi ve dizilerde rol almayı beklemektedir. Dizi ajansları oyuncu adaylarının yeteneklerini ve becerilerini keşfederek onları yapımcılar ile tanıştırır ve oyuncuların daha iyi yerlerde rol almalarına imkan sağlar. Sadece oyuncular için değil yapımcılar için de büyük imkanlar yaratan diziler ve cast ajansları yapımcıların oyuncu ihtiyacını gidermek için oyuncu temini yapar. Dizilerde olan oyuncu eksikliğinin tamamlanması ve seyirciyi kaliteli oyuncu ile tanıştırmak ilk olarak ajansların görevlerindendir, daha sonra ise iş yapımcıya düşer. Çünkü yapımcı oyuncusunu dizi ajanslarından ne kadar iyi seçerse ekranlarda da o kadar iyi olur.

Diziler ve cast ajansları arasında olan ilişki hem bu sektörün hem de çekilmesi beklenen dizinin devamlılığı açısından oldukça önemlidir. Yapımcılar çalıştıkları ajansları ne kadar iyi seçerse eğer dizi çekimlerinde olacak oyuncu aksaklıklarının giderilmesi de o kadar kolay olur. Bu yüzden dizi yapımcılarının ve oyuncu ihtiyacını karşılayacak dizi ajanslarının birbirleri ile çok sıkı bir iletişimi olmalıdır.

Yapımcılar dizilerde olabilecek aksaklıklar için ya da çektikleri diziye alınacak yeni yüzler için ilk olarak ajansları ile iletişime geçerler. Bu ajanslarda ilanlarını ona göre verip yapımcıların istediği oyuncuyu bularak yönlendirir. Zaten dizilerde oyuncu olmak için başvuru yapan kişi sayısının fazla olmasından dolayı ajansların bu diziler için oyuncu aramaları çokta zor olmamaktadır. Tabi oyuncu adayının fiziki özellikleri, yetenekleri ve becerileri bu dizi için uygunsa. Oyuncu olmak isteyen ya da dizilere yeni yüzler alınacak ilanını görenler internetten cast ajanslarının web sitelerini bularak başvuru formu doldurmalıdır. Cast ajans başvuru formunu inceleyen ajans, yapımcının istediği oyuncu karakterini en iyi şekilde seçerek yönlendirmelidir.