Cast Ajansları

Film Ve Dizilerde Rol Almak Artık Zor Değil

Teknoloji ve internet çağında yaşadığımız şu zamanda mesleklerin popülaritesi de değişmiştir. Daha önceleri doktorluk öğretmenlik ya da mühendislik gibi meslekler çocukların aklına gelen ilk meslekler arasında sayılmaktaydı. Şu anda ise oyunculuk, modellik ya da mankenlik tercih edilmektedir. Bu durum sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de görülmektedir.

Oyunculuğu tam zamanlı bir meslek olarak yapanların yanında bu işi yarı zamanlı olarak yapanlar da bulunmaktadır. İnsanların bir kısmı asıl mesleklerinin yanında yan gelir elde etmek için küçük rollerde oynamaktadır. Film ve dizilerde rol almak için bir cast ajansına kayıt yaptırmak gerekmektedir. Cast ajanslarının görevleri yapım şirketlerine uygun oyuncular bulmaktır.

Ajanslar çoğunlukla ilk başvuruları internet üzerinden kabul etmektedir. Bu da oyuncu adayları için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çünkü geçmişte küçük yerlerde ikamet eden insanlar oyuncu olmak için daha ilk aşamada şehir değiştirmek zorundaydı. Gerçekleşen bu taşınma sonrasında ise oyuncu olmak garantisi bile bulunmamaktaydı. Şimdilerde oyuncu olmak internet sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Cast ajanslarına kaydını online şekilde yapan birey ancak çağırılma durumunda ajansa gidip görüşme gerçekleştirmektedir. Bu görüşmelerde kimi zaman hemen sonuca ulaşmak mümkündür. Ayrıca yapılan mülakatların bazılarında adaylardan oynanmasını istenen rol önceden verilmektedir. Bazı cast ajansları ise adaylarından doğaçlama performanslar sergilemelerini istemektedir. Bu tercih değişim gösterebileceği için önceden net bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir. oyuncu adayının her ihtimale karşı hazırlıklı olması ona fayda sağlayacaktır.

Günümüzde oyuncu olmak işte bu kadar basittir. Fakat oyuncu adayları özellikle ajansa kayıt yaptırdıkları ilk yıllarda büyük işlerde başrol oyunculuğu yapma şansı elde edemezler. Bu duruma çok nadir rastlanmaktadır. Adaylar reklam filmlerinde ya da küçük işlerde kendilerini kanıtlamak zorundadır. Ayrıca bu sektöre bir kere adım atıldıktan sonra asıl olan yeteneğini geliştirmektir. Hal ve tavırlarında dikkatli olan ve öğrenme sürecini hiçbir zaman sonlandırmayan oyuncular yapımcılardan yönetmenlere kadar herkesin dikkatini çekmektedir. Bu sayede de üstlendikleri rollerin derecesi geçen zamanla birlikte artmaktadır. Her meslekte olduğu gibi oyunculukta da sabırlı olmak esastır.