Mankenlikten Oyunculuğa Geçişte Cast Ajanslarının Yeri

Cast ajanslarının yeri model ya da mankenlikte olduğu kadar televizyon dünyasında da oldukça geniş çaplıdır. Ajanslara sadece manken ya da model olmak için başvuran kişiler tercihlerini birçok farklı alternatifte kullanabilirler ve bu sayede iş imkanları da oldukça geniş olabilir. Eğer başvuran adayların fiziksel özellikleri, mankenlik kriterlerini karşılarsa, girdikleri sektörde istedikleri kadar yükselme şansları bulunabilir. Buna bağlı olarak da defile düzenleyen önemli tasarımcılar, bu manken açıklarını bazen cast ajanslarından da temin edebilirler. Defilenin temasına göre ihtiyaçları olan fiziksel özellikleri ajanslardan isteyebilir ve böylece ajanslar da ellerindeki manken ya da model kataloglarını gönderebilirler.

Bununla birlikte ajanslara kayıt olan modeller, tercih ettiklerine göre oyunculuk eğitimi de alabilirler. Gerek cast ajanslarının verdiği oyunculuk eğitimi ile gerekse kendi özel eğitimleri sayesinde istedikleri yerde yükselme şanslarını elde edebilirler. Bazı cast ajanslarının da sağladığı oyunculuk eğitimi sayesinde kendilerini bu kulvarda geliştirip diğer modellerden de bir adım önde olma şansını yakalayabilme imkanlarına sahiptirler. Bu eğitimler genel olarak tiyatro oyunculuğu ve kamera önü oyunculuğu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Alanlarına göre bu tercihlerden birini yapıp aldıkları eğitim sonucunda oyunculuğa adım atabilirler.

Tiyatro oyunculuğunda cast ajansının anlaştığı deneyimli ve usta oyuncular, bu işe kendini adamak isteyen ajans üyelerine özel bir eğitim verir. Bu eğitim sürecinde ise genel olarak temel eğitimler vardır ve mimikler, jestler ve duruşlarla ilgili oyunculuğa giriş aşamaları çalışılır. Aynı şekilde televizyon camiasında yer almak isteyen mankenler de ajanslar ile anlaşmalı olan oyuncular sayesinde bu eğitimi sağlayabilirler. Böylece daha çok kamera önünde olabilirler ve eğer alanlarında yükselirlerse sayısız iş imkanı bulabilirler. Bu iş imkanları sadece diziler gibi dursa da aslında önceden manken ya da model olup sonradan beyaz perdeye kadar yükselen birçok kişi de bulunur. Başlangıçta cast ajansından sadece bir modelken ve deneme çekimlerinde yer alırken ardından oyunculuk eğitimi alarak ister tiyatroda ister reklamlarda, dizi ve filmlerde yer alan birçok isim bu alanda mevcuttur.