Oyuncu Ajansları

Oyunculukta Ses Teknikleri

Oyunculuk sadece yetenekle birlikte olmayıp kişinin kendisini her alanda geliştirmesine de bağlıdır. İyi bir oyuncu aldığı eğitimler ile kendisini daha ileriye taşıyabilir. Alınan bir beden dili eğitimi kadar ses eğitimi de önemlidir. Kişinin sahnede ki performansı, duruşu ve etkili bir ses tonu izleyicileri kendisine çeken bir unsurdur.  İzlenilen birçok dizi veya dinlediğimiz birçok şarkının bizlerde bıraktığı etki buna bir örnektir. Kişinin ses tonu ve almış olduğu ses teknikleri ile yansıttığı duygu ile karşısındaki kişiyi hayran bırakabilir. Temel olarak oyunculuk ses kalitesine bağlı bir unsurdur. İzlenilen bir tiyatroda ki oyuncunun oyun sırasında yaşamış olduğu sahneyi karşısındaki kişilere almış olduğu ses eğitimi sayesinde tonlamalarına dikkat ederek izleyicilere daha yoğun duygular ile aktararak istenilen duyguyu yansıtmaktadır. İyi bir ses eğitimi almak isteyen bir kişi diyaframını iyi bir şekilde kullanmayı öğrenmelidir. Diyafram kişinin doğru nefes almasını sağlar ve bunun sonucunda kişi ses tonunu istediği şekilde kullanabilir. Ses eğitimini tamamlamış herkes oyunculuk sektörün de her rolü kolaylıkla yapabilme imkânı bulmaktadır.

Sesi etkili bir şekilde kullanmak için belirli teknikler de mevcuttur. Öncelikli olarak oyuncunun doğru bir şekilde durması da bunlara örnek olabilir. Çünkü etkili bir ses için vücut duruşu en temel kavramdır. Doğru nefes alabilmek için kişinin iskeletinin rahat bir şekilde durması gerekmektedir. Kısaca oyunculukta ses teknikleri güzel ve etkili konuşma, oyuncunun sesleri doğru bir şekilde çıkartabilmesi oldukça önemlidir. Kişi sahneye çıkmadan veya kamera karşısına geçmeden önce belirli ses çalışmalarını yapmak durumundadır. Kısa bir süre çalışılan diyafram, alınan bazı doğru nefesler sayesinde bunu başarmak mümkündür. Kişinin kurduğu uzun cümleler sonunda nefesinin yetersizliği için nefesini dinlendirmesi gerekmektedir. Kısaca oyuncunun bazı sorunları yaşamaması için sesini oldukça iyi bir şekilde koruması gerekmektedir. Kullanılan bazı kötü alışkanlıklardan olan sigara gibi zararlı maddeleri de kullanmak ses tekniklerini geliştirmek açısından oldukça zararlıdır. Kişi bunlara dikkat ettiği sürece oyunculuk sektöründe ki sorunlarla karşı karşıya kalmaz. Alınan iyi bir ses teknikleri eğitimi kişiyi oyunculuk üzerine daha iyi noktalara taşıyabilir.

Kaynak: http://castajans34.com/dizi-oyuncu-ajanslarinin-dublaj-ve-seslendirme-teknikleri-egitimlerinin-adaylara-sagladigi-katkilar-nelerdir/